2007 SVSU Math Olympics Results

This year there were 663 students with 355 competing in the level 1 competition and 308 in the level 2. A total of 18 schools participated this year with 16 schools participating at level 1 and 16 schools at level 2. With a maximum possible score of 25, the average score on the level 1 exam was 6.4 and the average on the level 2 exam was 7.2 (tough exams!). Awards are given to top individuals and top teams at each level and team awards are given for the top teams when level 1 and level 2 scores are combined.

Level 1 Individual Awards

Place     Name Score      Grade     School
         
Top Three Medal Winners (ties listed alphabetically)
1 John Treadway 22 9 Midland High
2 Mengtian Li 17 12 Merrill
3 Kathryn Entner 16 10 Herbert Henry Dow
3 Sunny Jeon 16 9 Herbert Henry Dow
3 Martha Johnson 16 10 Heritage
         
Honorable Mention (Places 4 to 7, ties listed alphabetically)
4 Tom D. Angers 15 9 Heritage
4 Josiah Kollmeyer 15 9 Herbert Henry Dow
5 Diane Jeon 14 9 Herbert Henry Dow
5 Sam A. Metevia 14 7 Saginaw Arts & Sciences Academy
6 John Hopfensperger 13 9 Midland High
6 Kathleen Marinan 13 9 Midland High
6 Ara Phianphermsuwanw     13 12 Merrill
6 Sean Toal 13 10 Flushing
7 Morris D. Eric 12 9 Heritage
7 Dramond Hicks 12 9 Buena Vista
7 Usman Majeed 12 9 Heritage
7 Jessica Swint 12 10 Midland High
7 Lars Torkelson 12 9 Midland High

 

Level 2 Individual Awards

Place     Name Score     Grade     School
         
Top Three Medal Winners (ties listed alphabetically)
1 Nichol Triantafillou 25 10 Saginaw Arts & Sciences Academy
2 Jonathan Plotzke 20 11 Midland High
3 Dalton Allan 19 8 Saginaw Arts & Sciences Academy
3 Matthew Mccullough 19 11 Herbert Henry Dow
3 Brinda Monian 19 10 Herbert Henry Dow
3 Siddarth Reddy 19 8 Saginaw Arts & Sciences Academy
         
Honorable Mention (Places 4 to 7, ties listed alphabetically)
4 Alex Carney 17 11 Herbert Henry Dow
4 Elizabeth Williams 17 11 Saginaw Arts & Sciences Academy
4 Steven Zhang 17 11 Herbert Henry Dow
5 Nikhil V. Chavali 16 9 Heritage
5 Jeffrey A. Moore 16 12 Midland High
5 Koressa Reiter 16 12 Midland High
6 Robert P. Hasselbeck 15 11 Millington
6 Kirstin S. Meyer 15 11 Herbert Henry Dow
6 Ethan J. Sams 15 12 Saginaw Arts & Sciences Academy
6 Thaddeus W. Waterman    15 10 Herbert Henry Dow
7 Amrita Mankani 14 12 Heritage
7 Zuohao She 14 12 Heritage
8 Avni Badami 13 12 Heritage
8 Allen Farmer 13 12 Flushing
8 Jimmy P. Galus 13 10 Heritage
8 Mark Holzhauer 13 10 Midland High
8 Andrew J. Leslie 13 12 Adrian
8 William Martin 13 12 Saginaw Arts & Sciences Academy
8 Connie C. Shao 13 9 Herbert Henry Dow

 

Level 1 Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. There were 15 teams competing at Level 1 (at least 3 participants).

Place     School Name Score
     
Trophy Winners
1 Midland High 48
2 Herbert Henry Dow 47
3 Heritage 43
     
Honorable Mention
4 Merrill 41
5 Saginaw Arts & Sciences Academy     36
6 Flushing 32
7 Buena Vista 30

 

Level 2 Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. There were 15 teams competing at Level 2 (at least 3 participants).

Place     School Score
     
Trophy Winners
1 Saginaw Arts & Sciences Academy     63
2 Herbert Henry Dow 55
3 Midland High 52
     
Honorable Mention
4 Heritage 44
5 Flushing 36
6 Cass City 35
7 Nouvel 34
8 Adrian 33

 

Combined Team Awards

There were 13 teams competing at the combined level (at least 3 students at each level). The top three scores from level 1 and the top 3 from level 2 are combined.

Place     School Score
     
Trophy Winners
1 Herbert Henry Dow 102
2 Midland High 100
3 Saginaw Arts & Sciences Academy     99
     
Honorable Mention
4 Heritage 87
5 Flushing 68
6 Nouvel 61
7 Bullock Creek 60

 

Further Analysis

Percent of the participants who answered question n (Qn) correctly, where n = 1 to 25

Question      Level 1    Level 2
Q1   17%   16%
Q2   17%   17%
Q3   19%   59%
Q4   17%   37%
Q5   45%   35%
Q6   42%   32%
Q7   45%   27%
Q8   15%   19%
Q9   21%   38%
Q10   17%   20%
Q11   13%   30%
Q12   49%   25%
Q13   44%   38%
Q14   27%   20%
Q15   15%   15%
Q16   25%   24%
Q17   35%   28%
Q18   26%   26%
Q19   21%   29%
Q20   26%   31%
Q21   29%   46%
Q22   13%   41%
Q23   14%   29%
Q24   29%   27%
Q25   25%   15%

Number of participants at each grade level (may not sum to total as the grade level of some students was not known)

Grade 6       7       8       9          10        11       12       Total  
Level 1       10  30  110  124  64 9 353
Level 2 0 2 7 53 117  128  307

 

List of Participating Schools

Participants from these schools attended the 2007 math Olympics. Thank you!

  • Adrian
  • Buena Vista
  • Bullock Creek
  • Cass City
  • Flushing
  • Genesee
  • Herbert Henry Dow
  • Heritage
  • Merrill
  • Midland Academy
  • Midland High
  • Millington
  • Nouvel
  • Owen-Gage
  • Saginaw Arts & Sciences Academy
  • Swan Valley
  • Valley Lutheran
  • Vassar