The website will soon adopt a new look and feel. Click here to preview this page.

Contact Us

oheubokw@svsu.edu
(989) 964-4344

Admissions Office

(989)964-4000

Office

Main Campus
To be added to Email list:
jhlavace@svsu.edu

2006 SVSU Math Olympics Results

This year there were 632 students with 358 competing in the level 1 competition and 274 in the level 2. A total of 22 schools participated this year with 18 schools participating at level 1 and 18 schools at level 2. With a maximum possible score of 25, the average score on the level 1 exam was 7.3 and the average on the level 2 exam was 6.57 (tough exams!). Awards are given to top individuals and top teams at each level and team awards are given for the top teams when level 1 and level 2 scores are combined.

Level 1 Individual Awards

Place Name Score School
       

Top 3 Medal Winners (ties listed alphabetically)

1 Matt R Mccullough 25 Herbert Henry Dow
2 Brinda Monian 20 Herbert Henry Dow
3 Dalton Allan 19 Saginaw Arts & Sciences Academy
       

Honorable Mention (places 4-9) (ties listed alphabetically) 

4 Zachary Deschaine 17 Frankenmuth
4 Siddarth Reddy 17 Saginaw Arts & Sciences Academy
5 Kevin E Carney 16 Herbert Henry Dow
5 Nilesh K Raval 16 Saginaw Arts & Sciences Academy
5 Thaddeus Waterman 16 Herbert Henry Dow
6 Nikhil Chavali 15 Saginaw Arts & Sciences Academy
6 Sunny Jeon 15 Jefferson Middle
7 Maxwell Gould 14 Saginaw Arts & Sciences Academy
7 Robert Hasselbeck 14 Millington
7 Diane Jeon 14 Jefferson Middle
7 Curt Kemerer 14 Saginaw Arts & Sciences Academy
7 Jennifer Manning 14 Frankenmuth
7 Jonathan Oh 14 Midland High
8 Anthony Colucci 13 White Pine
8 Tom C Dukes 13 Herbert Henry Dow
8 Rachel Foley 13 Millington
8 Tyler Fox 13 Saginaw Arts & Sciences Academy
8 Michael Gustin 13 Bullock Creek
8 Mark E Holzhauer 13 Midland High
8 Alex J Smalley 13 Northeast Middle
8 Rogh Zhong 13 Saginaw Arts & Sciences Academy
9 Winston Adkins 12 Vassar
9 Lanter Becca Cummins    12 Midland High
9 Justin Everts 12 Nouvel
9 Samantha Kerlin 12 Midland High
9 Jacob Light 12 Saginaw Arts & Sciences Academy
9 Benjamin Platko 12 Saginaw Arts & Sciences Academy
9 Nicole Ramo 12 Flushing
9 Tim X Shi 12 Herbert Henry Dow
9 Joseph Trapp 12 Sanford-Meridian
9 Kieran L Wasserman 12 Nouvel
9 Bridget A Wheelock 12 Merrill

 

Level 2 Individual Awards

Place Name Score School
       

Top 3 Medal Winners (ties listed alphabetically) 

1 Nichol Triantafillou 24 Saginaw Arts & Sciences Academy
2 Alex J Carney 17 Herbert Henry Dow
3 Steven M Hool 16 Midland High
3 BRADLEY V John 16 Midland High
3 Jeffrey A Moore 16 Midland High
3 Emily C Shao 16 Herbert Henry Dow
3 Gang Xu 16 Heritage
       

Honorable Mention (places 4-9) (ties listed alphabetically) 

4 Amrita P Mankani 15 Heritage
4 Brian D Zimcosky 15 Bay City Central
5 Arun Iyengar 14 Flushing
5 Adam S Kidder 14 Saginaw Arts & Sciences Academy
5 Steven Zhang 14 Herbert Henry Dow
6 Ashley Hill 13 Heritage
6 Ian NIKHIL T Sebas 13 Heritage
7 Avni Badami 12 Heritage
7 Pascal A Carole 12 Saginaw Arts & Sciences Academy
7 Daniel Confer 12 Flushing
7 Liza Gill 12 Heritage
7 Julie Lee 12 Herbert Henry Dow
7 Anne D Marinan 12 Midland High
7 Jonathan T Plotzke 12 Midland High
7 Maria E Quigley 12 Flushing
7 Kelson Reiter 12 Midland High
8 Andrew S Aertapelle     11 Herbert Henry Dow
8 Remy G Carole 11 Saginaw Arts & Sciences Academy
8 Chris Domina 11 Heritage
8 Robert Halase 11 Heritage
8 Kelan Hlavaty 11 Heritage
8 Roopa S Pandit 11 Heritage
8 Connie C Shao 11 Saginaw Arts & Sciences Academy
8 Laura T Swierzbin 11 Midland High 

 

Level 1 Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. There were 17 teams competing at Level 1 (at least 3 participants).

Place School Score
     
Trophy Winners
1 Herbert Henry Dow 61
2 Saginaw Arts & Sciences Academy 52
3 Frankenmuth 42
     
Honorable Mention
4 Midland High 39
5 Nouvel 35
5 White Pine 35
5 Millington 35

 

Level 2 Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. There were 15 teams competing at Level 2 (at least 3 participants).

Place School Score
     
Trophy Winners
1 Saginaw Arts & Sciences Academy 50
2 Midland High 48
3 Herbert Henry Dow 47
     
Honorable Mention
4 Heritage 44
5 Flushing 38

 

Combined Team Awards

There were 13 teams competing at the combined level (at least 3 students at each level). The top three scores from level 1 and the top 3 from level 2 are combined.

Place School Score
     
Trophy Winners
1 Herbert Henry Dow 108
2 Saginaw Arts & Sciences Academy 102
3 Midland High 87
     
Honorable Mention
4 Heritage 77
5 Flushing 71

 

Further Analysis

Percent of the participants who answered question n (Qn) correctly, where n = 1 to 25

Question #     Level 1     Level 2    
1 21% 34%
2 14% 24%
3 31% 15%
4 15% 23%
5 51% 30%
6 20% 38%
7 12% 31%
8 24% 29%
9 22% 22%
10 37% 36%
11 53% 16%
12 42% 30%
13 26% 21%
14 47% 21%
15 20% 22%
16 37% 17%
17 20% 14%
18 41% 36%
19 25% 54%
20 23% 26%
21 40% 27%
22 20% 28%
23 39% 32%
24 15% 30%
25 16% 21%

 

List of Participating Schools

Participants from these schools attended the 2005 math Olympics. Thank you!

  • Ashley
  • Bay City Central
  • Buena Vista
  • Bullock Creek
  • Flushing
  • Frankenmuth
  • Goodrich
  • Herbert Henry Dow
  • Heritage
  • Jefferson Middle
  • Lake Fenton
  • Merrill
  • Midland High
  • Millington
  • Northeast Middle
  • Nouvel
  • Owendale
  • Pinconning
  • Saginaw Arts & Sciences Academy
  • Sanford-Meridian
  • Vassar
  • White Pine